14.09 - 20.09

Kalendarium historyczne, główne wydarzenia z kraju i ze świata:

W tym odcinku kalendarium historycznego, przeczytacie i usłyszycie m.in. o największej bitwie I wojny światowej, powstaniu „Solidarności”, a także pierwszym na świecie konkursie piękności. Zapraszam!










Wydarzenia z Polski:

15 września 1935 roku Polska po raz trzeci z rzędu wygrała balonowy Puchar Gordona Bennetta i zdobyła trofeum na stałe. Po raz pierwszy zostały one zorganizowane przez milionera i entuzjastę sportów ekstremalnych Jamesa Gordona Bennetta w 1906 w Paryżu. Od tego czasu odbywały się co roku w kraju, którego załoga zwyciężyła w ostatnich zawodach. W 1939 roku ich organizatorem była Polska, a zawody miały się odbyć we Lwowie. Protektorat nad nimi objął i ufundował pierwszą nagrodę prezydent Ignacy Mościcki, lecz wybuch wojny uniemożliwił ich przeprowadzenie. Po jej zakończeniu, zawody zostały wznowione dopiero w 1983, także w Paryżu, a zdobywcami pucharu zostali wtedy Polacy. Podczas Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych ekipa polska pięciokrotnie zdobyła Puchar Gordona Bennetta. Trzecie z rzędu zwycięstwo sprawiło, że w 1935 Polska otrzymała puchar na własność. Natomiast 17 września 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele. Tego samego dnia przyjęto propozycję Modzelewskiego, aby nowy związek nosił nazwę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Bezpośrednim powodem jego powstania było zwolnienie z pracy Anny Walentynowicz. Komitet wysuwał żądania przywrócenia jej do pracy, zbudowania pomnika ofiar grudnia 1970 roku, gwarancji bezpieczeństwa strajkujących, podwyżki płac o 2000 zł i podwyższenia zasiłków rodzinnych do poziomu przyjętego w milicji. Strajk na Wybrzeżu Gdańskim rozszerzył się, obejmując pozostałe stocznie, porty, zakłady przemysłowe i komunikację miejską. 18 sierpnia tego roku Edward Gierek w przemówieniu telewizyjnym odrzucił polityczne postulaty strajkujących na Wybrzeżu, a szczególnie żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych.



Wydarzenia ze świata:

15 września 1916 roku miała miejsce bitwa nad Sommą będąca największą bitwą I wojny światowej. Bitwa ta jest ważna jeszcze z innego powodu: to właśnie podczas niej armia brytyjska po raz pierwszy w historii użyła w walce czołgów- nowej broni mającej, według ich twórców, pozwolić na przełamanie impasu wojny pozycyjnej. Nowe pojazdy użyto jednak w małej ilości i w nieodpowiednim terenie, tak więc pierwsze natarcie czołgowe zakończyło się fiaskiem. Bitwa rozegrała się między siłami brytyjskimi i niemieckimi nad rzeką Sommą w północnej Francji i pochłonęła ponad milion ofiar. Straty po obu stronach były ogromne: Brytyjczycy – ponad 400 tys. ludzi, Francuzi – ok. 200 tys., Niemcy – ponad 400 tys. Zginęło wielu doświadczonych żołnierzy i oficerów, wiele oddziałów było zdemoralizowanych i potrzebowało odpoczynku. Wojska niemieckie były zmuszone przejść do obrony. Z kolei 19 września 1888 roku w belgijskim Spa odbył się pierwszy na świecie konkurs piękności. Podczas jego pierwszej edycji nie było mowy o tym, aby kandydatki prezentowały się w kostiumach kąpielowych. Co więcej, nie było nawet możliwości zaprezentowania się publiczności. Kandydatki do kolejnych etapów wybierane były jedynie na podstawie… fotografii. Co ciekawe piękne finalistki trzymane były w ukryciu przed gapiami. Do rywalizacji o tytuł najpiękniejszej i nagrodę 5 tysięcy franków stanęło wtedy aż 350 kandydatek. Szczęśliwą wygrana okazała się Kreolka z Gwadelupy – Bertha Soucaret. W Polsce pierwszy taki konkurs odbył się 1929 roku w Warszawie z inicjatywy ówczesnej prasy. Poszukiwano wtedy godnej reprezentantki na wybory Miss Europe. Eliminacje odbywały się poprzez ocenę zdjęć kandydatek. Pierwszą Miss Polonia została Władysława Kostakówna. Podczas wyborów Miss Europe osiągnęła spory sukces. Została wybraną I Wicemiss. Od czasów zorganizowania pierwszego konkursu piękności, wiele się zmieniło w jego formule. Nie zmieniły się jedynie dwie rzeczy: nadal poszukiwana jest ta jedna, najpiękniejsza oraz fakt, że każda miss pragnie pokoju na świecie. Znani urodzeni w tygodniu od 14 do 20 września: 15 września 1890 roku urodziła się Agatha Christie - najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Natomiast 14 września 1947 roku urodził się Jerzy Popiełuszko – polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej „Solidarności”, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz